Postapki i_proceduri Gradezni dozvoli 

Актуелни случувања во општина Делчево

Актуелности

Врз основа на Договорот за соработка помеѓу Агенцијата за вработување на РСМ (АВРСМ), Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) и општина Делчево, Оперативниот план за активни програми и мерки за вработување и услуги на пазарот на трудот за 2019 година усвоен од Владата на Република Северна Македонија, Програмата Општинско – корисна работа финансирана од Швајцарската агенција за развој и за соработка, на ден 21.08.2019 година се објавува:

 

Ј А В Е Н  П О В И К до евидентирани невработени лица за вклучување во Програмата Општинско - корисна работа за проект “Подадена рака”

Повеќе...

Актуелности

ulici1

Денес имаме убави вести за Општина Делчево од Министерството за Финансии , ќе се реконструираат улиците „Вера Јоциќ“, „Маршал Тито“ и улица 7 во населба СРЦ

Денеска во Министерството за финансии со заменик министерката за финансии Ширет Елези преку Проектот за подобрување на општински услуги-МСИП, кој го спроведува Министерството за финансии со поддршка на Светска банка потпишавме договор за под-заем во износ од 32.252.287 денари.

Повеќе...

Актуелности

bulevar1

Започнуваат градежните работи за рехабилитација на транзитниот булевар „Македонија“ во Делчево со што, конечно, државниот пат А3 кој поминува низ Делчево, ќе добие лик на современа сообраќајница, онака како доликува на меѓународен пат и на главен булевар во Делчево. Сакам да истакнам дека прв пат откако е изграден булеварот се врши негова комплетна рехабилитација, а бевме сведоци за неговата очајна состојба во која се наоѓаше.

Повеќе...

Актуелности

DSC 0125_resize

Илјадници гости дел од спектакуларниот концерт на незаменливата Данијела Мартиновиќ и на предгрупите

Дикато бенд и Троја бенд.

Крајот на забавата го означија делчевците од The jokers. 

Повеќе...

Актуелности

DSC 0007_resize

DSC 0011_resize DSC 0016_resize

Ѕвездата на вечерта, Данијела Мартиновиќ, пристигна во Делчево. Првата средба ја имаше со градоначалникот на Делчево, Горан Трајковски, на која Трајковски ја запозна гостинката со спецификите на Делчево, потенцијалите за развој и заложбите на Општина Делчево со добра промоција, Делчево да излезе од анонимноста и да се промовира како сакана туристичка дестинација.

За време на средбата, Мартиновиќ изрази задоволство што има можност да го посети Делчево од каде има многу обожаватели и најави вечер за паметење поканувајќи ги сите нејзини фанови од Македонија, вечерва во Делчево.

Повеќе...

Актуелности

dzvegor

Изведувачот ГРАНИТ АД Скопје на ден 12.08.2019 година (понеделник) ќе започне со изведување градежни работи во рамки на рехабилитацијата на делницата од магистралниот пат А3 низ градот Делчево, магистралната улица- булевар „Македонија“. Работите ќе се изведуваат согласно со изменет режим на сообраќај во 11 фази од крстосница до крстосница  и тоа започнувајќи од патниот правец  од с.Ѕвегор кон Делчево со затворање на десната коловозна лента и пренасочување на сообраќајот на левата коловозна лента на која за времетраење на работите сообраќајот ќе се одвива двонасочно сѐ до крстосницата со улица „Скопска“.

Повеќе...

Актуелности

DSC 0006_resize

DSC 0012_resize DSC 0019_resize

Илјадници посетители од Делчево, Виница, околните општини, иселеници од регионот и гости од соседна Бугарија беа дел од новото издание на „Голачките фолклорни средби“ што се одржа синоќа покрај манастирот „Св.Пантелејмон“ на планината Голак. Испишувајќи нова страница од организацијата на Фестивалот кој има ревијален карактер и со единствена цел афирмација и промоција на фолклорното богатство од земјава и од регионот, на сцената настапија над 200 учесници од фолклорни друшта од Измир- Турција, Женска и машка фолклорна група „Бистришки извори“ од Дупница-соседна Бугарија, како и друштва од Македонија: КУД„Кирил Пејчиновиќ“, с.Теарце, КУД„Вера Јоциќ“,Македонска Каменица, ансамбл „Китка“, с.Истибања, КУД „8 Октомври“ НУЦК Крива Паланка и, секако, домаќините од „Никола Јонков Вапцаров“.

Повеќе...

Актуелности

javni nabavki

Општина Делчево објави Јавна набавка за превоз на ученици за сите образовни институции во Делчево за учебната 2019/2020 г. Јавната набавка на услуги ,,Превоз на ученици од СОУ „Методи Митевски Брицо“ Делчево, ООУ „Св.Климент Охридски“ Делчево и ООУ „Ванчо Прке“ Делчево од местото на живеење до училиштето и обратно во учебната 2019/2020 година“ ја спроведува Општина Делчево по склучен Договор за извршување групна набавка со СОУ „Методи Митевски- Брицо“ Делчево, ООУ „Св.Климент Охридски“ Делчево и ООУ „Ванчо Прке“ Делчево.

Отворањето на понудите ќе се одржи електронски на ден 22.08.2019 година во просториите на општината, а единствен критериум ќе биде цената.

Повеќе...

Актуелности

soobrakjaj

Со цел поголема безбедност во сообраќајот во Делчево и на Голак, а во пресрет на централните настани од манифестацијата „Делчевско лето 2019“ кога се очекуваат поголем број гости, денеска претставници од Општина Делчево и од ПС од општа надлежност Делчево одржаа координативен состанок на кој се дефинираа активностите и локациите за паркирање на возилата.

На состанокот беше потенцирана и обврската на учесниците во сообраќајот за почитување на редот во паркирањето на соодветно определените локации, како и обврската за почитување на хоризонталната и вертикалната сообраќајна сигнализација и прилагодување на брзината на возилото во зависност од условите на патот.

Конвојот со возилата со кои се превезуваат учесниците на „Голачките фолклорни средби“ во придружба со полициско возило, на 8 август ќе тргне од паркингот пред АСНОМ во 18 ч., а паркирање на Голак ќе биде на строго определени локации.

Повеќе...

Актуелности

Општина Делчево ги известува граѓаните дека на 8 август од 2 часот по полноќ  ќе спроведе наменско прскање против комарци и други инсекти кои се потенцијална опасност од преносливи заразни болести. Активноста ќе ја спроведат стручни екипи од Центарот за јавно здравје ЈЗУ Кочани и ПЕ Делчево, а е согласно со Програмата на населението од заразни заболувања за 2019 г.

 Воедно ги известуваме сопствениците на пчелни семејства да ги преземат сите неопходни мерки за заштита на пчелите.

Актуелности

Во старата прочистителна станица во село Тработивиште од каде се преработува водата за пиење за Делчево и околните села, за прв пат по 25 години се поставува активен јаглен, а исто така и прв пат целосно се заменува кварцниот песок со нов. Оваа инвестиција е вредна околу 11.000 евра и е на товар на Општина Делчево.

Градоначалникот Горан Трајковски денеска направи увид во текот на работите при што истакна дека оваа инвестиција е локален придонес на Општина Делчево во рамките на големиот проект „Водоснабдување на Делчево“ кој Општина Делчево го имплементира со поддршка на швајцарски консултанти.

Повеќе...

Актуелности

collage

DSC 0001_resize DSC 0002_resize

Екипи на ЈПКД „Брегалница“ од Делчево ги уредуваат јавните површини и работат на санација на оштетената урбана опрема во градскиот парк во пресрет на централните настани од „Делчевско лето“. Се санираат оштетените клупи и кантите за ѓубре, а се уредува и просторот околу летната сцена, каде се планирани локации за услужна дејност и трговија. Во рамките на акцијата се санираа и оштетените мрежи на тениското игралиште кои беа искинати, а дел и тргнати од тениското игралиште од несовесни граѓани.

Повеќе...

Актуелности

parceli bina_resize

Општина Дечево доделува локации за вршење угостителска и трговска дејност за ден 9-ти август 2019 година во градскиот парк во Делчево за време на одржување на концертите во рамките на „Делчевско лето“ на кој ќе настапи и балканската ѕвезда Данијела Мартиновиќ. Локациите се наоѓаат на следните места: 

  •  3 (три) локации од по 40 м2 пред влезот на спомен домот АСНОМ по цена од 2.000 денари 

Локациите ќе се доделуваат по принципот прв дојден прв услужен

 

Актуелности

голак

Екипи на ЈПКД „Брегалница“ со поддршка на ТППЕ Делчево извршија чистење на Голак.  Акцијата која беше во организација на Општина Делчево ги опфати локациите кои се најпосетувани од туристите и локациите каде вечерта на 8 август ќе се одржуваат традиционалните Голачки фолклорни средби. Во рамките на акцијата беше исчистено ѓубрето, искосена зелената површина, беше извршено и перење на летната сцена, спортските терени и на дел од патот, а санирана е и урбаната опрема, односно обновени се клупите и летниковците. Исто така, поставени се канти за отпадоци и контејнери, а за излетниците ќе бидат обезбедени и ќеси за отпад.

Повеќе...

Актуелности

Парцели на голак resize 

Општина Делчево доделува локации за вршење угостителска и трговска дејност на планината Голак на 8 август, а по повод традиционалните „Голачки Фолклорни средби“. Локациите се наоѓаат на следните места: 

-       4 (четири) локации од по 40 м2 на место викано собориште по цена од 4.000 денари;

-       2 (две) локации од по 60 м2 долу кај шумската зграда по цена од 6.000 денари и

-       две локации од по 20 м2 пред синдикалната вила по цена од 2.000 денари.

Заинтересираните лица да се пријават кај лицето Емил Тасев, вработен во Општина делчево најдоцна до 07.08.2019 година.

Последни актуелни информации

Објавено на 21 Август 2019, 07.56 од Д.Чапевски
2019-08-21-07-03-15 Врз основа на Договорот за соработка помеѓу Агенцијата за вработување на РСМ (АВРСМ), Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) и општина Делчево, Оперативниот план за активни програми и мерки за...
Објавено на 20 Август 2019, 08.15 од Д.Чапевски
-7- Денес имаме убави вести за Општина Делчево од Министерството за Финансии , ќе се реконструираат улиците „Вера Јоциќ“, „Маршал Тито“ и улица 7 во населба СРЦ Денеска во Министерството за финансии со...
Објавено на 16 Август 2019, 08.23 од Д.Чапевски
2019-08-21-07-26-49 Започнуваат градежните работи за рехабилитација на транзитниот булевар „Македонија“ во Делчево со што, конечно, државниот пат А3 кој поминува низ Делчево, ќе добие лик на современа сообраќајница,...
Објавено на 09 Август 2019, 22.49 од Д.Чапевски
2019-08-09-22-15-05 Илјадници гости дел од спектакуларниот концерт на незаменливата Данијела Мартиновиќ и на предгрупите Дикато бенд и Троја бенд. Крајот на забавата го означија делчевците од The...
Објавено на 09 Август 2019, 14.14 од Д.Чапевски
2019-08-09-13-17-34   Ѕвездата на вечерта, Данијела Мартиновиќ, пристигна во Делчево. Првата средба ја имаше со градоначалникот на Делчево, Горан Трајковски, на која Трајковски ја запозна гостинката со спецификите на...
Објавено на 09 Август 2019, 12.52 од Д.Чапевски
-3- Изведувачот ГРАНИТ АД Скопје на ден 12.08.2019 година (понеделник) ќе започне со изведување градежни работи во рамки на рехабилитацијата на делницата од магистралниот пат А3 низ градот Делчево,...
Објавено на 09 Август 2019, 06.52 од Д.Чапевски
2019-08-09-06-19-20   Илјадници посетители од Делчево, Виница, околните општини, иселеници од регионот и гости од соседна Бугарија беа дел од новото издание на „Голачките фолклорни средби“ што се одржа синоќа покрај...
Објавено на 08 Август 2019, 14.06 од Д.Чапевски
-20192020 Општина Делчево објави Јавна набавка за превоз на ученици за сите образовни институции во Делчево за учебната 2019/2020 г. Јавната набавка на услуги ,,Превоз на ученици од СОУ „Методи Митевски Брицо“...
Објавено на 07 Август 2019, 16.36 од Д.Чапевски
2019-08-08-05-40-02 Со цел поголема безбедност во сообраќајот во Делчево и на Голак, а во пресрет на централните настани од манифестацијата „Делчевско лето 2019“ кога се очекуваат поголем број гости, денеска претставници...
Објавено на 07 Август 2019, 16.28 од Д.Чапевски
2019-08-08-05-30-09 Општина Делчево ги известува граѓаните дека на 8 август од 2 часот по полноќ  ќе спроведе наменско прскање против комарци и други инсекти кои се потенцијална опасност од преносливи заразни болести....
Објавено на 07 Август 2019, 12.15 од Д.Чапевски
2019-08-07-11-18-29 Во старата прочистителна станица во село Тработивиште од каде се преработува водата за пиење за Делчево и околните села, за прв пат по 25 години се поставува активен јаглен, а исто така и прв пат...
Објавено на 07 Август 2019, 11.25 од Д.Чапевски
2019-08-07-10-28-48   Екипи на ЈПКД „Брегалница“ од Делчево ги уредуваат јавните површини и работат на санација на оштетената урбана опрема во градскиот парк во пресрет на централните настани од „Делчевско лето“. Се...
Објавено на 06 Август 2019, 12.03 од Д.Чапевски
2019-08-06-11-05-39 Општина Дечево доделува локации за вршење угостителска и трговска дејност за ден 9-ти август 2019 година во градскиот парк во Делчево за време на одржување на концертите во рамките на „Делчевско лето“...
Објавено на 06 Август 2019, 11.21 од Д.Чапевски
2019-08-06-10-22-15 Екипи на ЈПКД „Брегалница“ со поддршка на ТППЕ Делчево извршија чистење на Голак.  Акцијата која беше во организација на Општина Делчево ги опфати локациите кои се најпосетувани од туристите и...
Објавено на 05 Август 2019, 11.57 од Д.Чапевски
2019-08-05-11-00-42  Општина Делчево доделува локации за вршење угостителска и трговска дејност на планината Голак на 8 август, а по повод традиционалните „Голачки Фолклорни средби“. Локациите се наоѓаат на следните...
Објавено на 05 Август 2019, 10.11 од Д.Чапевски
2019-08-05-09-13-43  Претставникот од ПСК „Голак“ од Делчево, Љупчо Чучуковски кој беше дел од експедицијата „Трилогија Алпи 2019“ ги развеја општинското и македонското знаме на највисоките врвови на...
Објавено на 05 Август 2019, 06.51 од Д.Чапевски
2019-08-05-06-09-05   Врз основа на Договорот за соработка помеѓу Агенцијата за вработување на РСМ (АВРСМ), Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) и Општина Делчево, Оперативниот план за активни програми и...
Објавено на 02 Август 2019, 09.46 од Д.Чапевски
2019-08-02-08-53-12   Со пригодна свеченост, Општина Делчево денеска ги одбележа двата Илиндена, 116 години од Илинденското востание и 75 години од Првото заседание на АСНОМ. Одбележувањето се одвиваше пред спомен-...
Објавено на 31 Јули 2019, 12.04 од Д.Чапевски
2019-07-31-11-05-59 Осум екипи од цела Македонија ќе се натпреваруваат на Ноќниот турнир во баскет кој започнува вечерва од 19 ч на спортските терени од ООУ „Ванчо Прке“ во Делчево. Претседателот на Советот на млади на...

Посетеност

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДенес494
mod_vvisit_counterВчера1413
mod_vvisit_counterОваа недела494
mod_vvisit_counterПретходна недела13977
mod_vvisit_counterОвој месец53000
mod_vvisit_counterПретходен месец58421
mod_vvisit_counterВкупно2891464

Присутни online: 14
Ваша IP: 18.206.13.39
,
Денес: Авг 25, 2019