Ниво на корисникот: / 0
НајлошоНајдобро 

Актуелно - Актуелности

DSC 0003_resize DSC 0005_resize

Општина Делчево со пригодна свеченост ја одбележа 147-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев, идеолог, организатор и водач на македонското револуционерно националноослободително движење кон крајот на XIX и почетокот на XX век.

По тој повод, за животот и делото на Гоце Делчев реферат подготвија членови на КУД „Гоце Делчев“, а пред споменикот на Делчев во центарот на градот се поклонија и свежо цвеќе положија: делегација од Општина Делчево предводена од градоначалникот Горан Трајковски, како и претставници од Советот на Општина Делчево, претставници од институциите, политички партии, здруженија на граѓани.

Исто така, делегација од Општина Делчево денеска положи свежо цвеќе и на гробот на Гоце Делчев во црквата „Свети Спас“ во Скопје во рамките на одбележувањето на годишнината од раѓањето на Делчев во организација на Собранието на меѓународната манифестација „Гоцеви денови“.

DSC 0007_resize

DSC 0011_resize

DSC 0014_resize DSC 0023_resize

DSC 0029_resize DSC 0035_resize

DSC 0042_resize

Share/Save/Bookmark