Postapki i_proceduri Gradezni dozvoli 

Одржани 18-те по ред Голачки фолклорни средби

Печати PDF

GFS 2012

Под покровителство на градоначалникот на општина Делчево, г-дин Горан Малешевски во среда 07.08.2012 година на врвот на планината Голак се одржаа 18-те по ред Голачки фолклорни средбо 2012.

Во рамки на официјалната програма настапија 11 фолклорни групи и ансамбли од Република Македонија и странство, во вкупна бројка од околу 270 учесници.

 GFS 2012_2 GFS 2012_3

Како секоја година така и оваа фестивалот беше посетен од неколку илјади граѓани од Делчево, соседните општини но и од регионот, со што овој фестивал ја докажа својата улога и значење како еден од најзначајните фолклорни фестивали во овој дел од државата. Значењето на овој фестивал е дотолку поголемо што истиот од неодамна е вклучен во промотивни материјали за општина Делчево како културна туристичка понуда.

Фестивалот се одржа во предвечерието на големиот христијански празник Св.Пантелејмон, во чест на овој светец во непосредна близина на манастирот кој го носи неговото име.

GFS 2012_4

Share/Save/Bookmark

Оваа содржина е заклучена. Не е можно коментирање на оваа статија.

Посетеност

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДенес2240
mod_vvisit_counterВчера2405
mod_vvisit_counterОваа недела2240
mod_vvisit_counterПретходна недела19029
mod_vvisit_counterОвој месец57344
mod_vvisit_counterПретходен месец66761
mod_vvisit_counterВкупно3312870

Присутни online: 45
Ваша IP: 3.218.67.1
,
Денес: Фев 23, 2020