Postapki i_proceduri Gradezni dozvoli 

Честит празник "Голема Богородица" за сите граѓани од православна вероисповед

Печати PDF

Градоначалникот на општина Делчево г-дин Горан Малешевски на сите православни христијани од општина Делчево и насекаде во светот, им го честита верскиот празник "Успение на пресвета Богородица" или меѓу народот позната како "Голема Богородица" со желби за здравје, среќа и благосостојба на нивните семејства,пријатели и блиски.

Голема Богородица е еден од поголемите христијански празници кој се празнува во чест на небесното вознесение на Мајката на Исус Христос-Синот Божји, за која според некои позната податоци на своја 64 годишна возраст ја упокоила својата душа, толку смирено, што наликувало на заспивање, и заминала во прегратките на вечното царство на небесата. Оттука и називот "Успение".

Share/Save/Bookmark

Оваа содржина е заклучена. Не е можно коментирање на оваа статија.

Посетеност

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДенес2225
mod_vvisit_counterВчера2405
mod_vvisit_counterОваа недела2225
mod_vvisit_counterПретходна недела19029
mod_vvisit_counterОвој месец57329
mod_vvisit_counterПретходен месец66761
mod_vvisit_counterВкупно3312855

Присутни online: 63
Ваша IP: 3.218.67.1
,
Денес: Фев 23, 2020