Postapki i_proceduri Gradezni dozvoli 

Дневна Пред-новогодишна прослава за младите од Делчево

Печати PDF
По повод новогодишните празници на 31.12.2009 год. ЕЛС на Општина Делчево организираше дневна новогодишна прослава на плоштадот пред Домот за култура Н.Ј.Вапцаров, крај новогодишната елка во центарот на градот. Забавата започна во 10:00 часот претпладне со емитување на детски новогодични песнички. Истовремено низ градот со кочија полна со подароци се возеше Дедо Мраз кој ги поздравуваше граѓаните на Општината, кој потоа кон пладне пристигна на местото на прославата помеѓу реката на дечиња кои беа дојдени заедно со своите родители и дедовци и баби и уживаа во прекрасната предновогодишна атмосфера.
 
Прославата продолжи со исполнување на детски музички хитови  од деца изведувачи кои имаат учествувано на општинскиот фестивал на детска песна "Пијанечки Бисери". Воедно на СИТЕ присутни деца Дедо Мраз им подели пакетчиња и играчки, првенствено на дечињата од 1-во до 4-то одделение, децата од Центарот за лица со посебни потреби, а потоа и на сите останати кои присуствуваа на оваа забава. На лицата на сите деца беше забележително задоволството што Дедо мраз токму нив им подари пакетче, а не изостанаа и убавите желби на дечињата.
IMG_0097_resize 
Дефинитивно ова е практика која мора да продолжи и понатаму да се спроведува. Оваа прослава беше реализирана по директна иницијатива на Градоначалникот г-дин Горан Малешевски и Советот на Општина Делчево, а во соработка со голем број на претпријатија и приватни стопанственици од Општина Делчево
Share/Save/Bookmark

Оваа содржина е заклучена. Не е можно коментирање на оваа статија.

Посетеност

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДенес2038
mod_vvisit_counterВчера2525
mod_vvisit_counterОваа недела2038
mod_vvisit_counterПретходна недела17077
mod_vvisit_counterОвој месец60572
mod_vvisit_counterПретходен месец80252
mod_vvisit_counterВкупно2693480

Присутни online: 41
Ваша IP: 107.23.129.77
,
Денес: Мај 26, 2019